Vánoce jsou svátky klidu, míru a dobrého jídla. Bramborovému salátu, cukroví nebo čokoládovým kolekcím se těžko odolává, a tak se často stává, že si k Vánocům nadělíme kromě dárků i nějaké to kilo navíc. V tomto článku se zaměříme na to, jak nepřibrat o Vánocích, abyste si nemuseli dávat typické novoroční předsevzetí – zhubnout.
1) Hýbejte se
Pohyb je alfou a omegou vašeho zdraví. Jasně, o Vánocích nemáte úplně příležitost zajít do fitka, ale to není výmluva. Existuje spousta jiných možností, jak zůstat i přes svátky aktivní. Nebojte, nebude vás to stát ani moc přemáhání.
Dejte si přestávku mezi pohádkami a alespoň na 20 minut si zacvičte, třeba podle nějakého online videa.
Před nebo po štědrovečerní večeři si oblečte kabát a vyrazte se svými blízkými ven. Procházka na čerstvém vzduchu prospěje vašemu trávení a nadýcháte se rodinné pohody. Tohle aplikujte přes celé svátky.


2) Naplánujte si jídlo dopředu
Dostáváme se k tak milovanému a zároveň tak obávanému jídlu. Když víte, co budete jíst, je mnohem snazší odolat pokušení a nepřejíst se. Rozplánujte si jídla na den.
Pokud tedy víte, že si na Štědrý večer dopřejete smaženého kapříka s tradičním bramborovým salátem, vyhněte se celodennímu uzobávání během příprav. Jsou to jen kalorie navíc. I přes Vánoce je dobré dodržovat režim, na který jste zvyklí.
3) Snídaně je základ
Snídaně nastartuje váš metabolismus, což znamená, že vaše tělo začne efektivněji spalovat energii. Když snídani vynecháte, během dne vás může přepadnout větší hlad. To pak povede k tomu, že sáhnete po cukrovíčku nebo si naložíte porci bramborového salátu velkou jako…
TIP: Zdravá snídaně – Jak jíst zdravě během hubnutí?
4) Dávejte si malé porce
Nemusíte si odpírat tradiční chody, ale také si nemusíte naložit talíř až po okraj. Stačí málo, abyste si jídlo vychutnali. A když budete jíst pomalu a nebudete hltat, váš žaludek si řekne „dost” ve správnou chvíli.
5) Zelenina před hlavním chodem
Máme i jeden po čertech mazaný tip. Před hlavním chodem si dejte salát nebo misku syrové zeleniny. Zasytí vás a nezbude vám tolik místa na kalorické bomby.
6) Nezapomínejte na bílkoviny a vlákninu
Obzvlášť o Vánocích bychom měli myslet na dostatečný příjem bílkovin a vlákniny. Tradiční sváteční pokrmy většinou obsahují hodně cukru a tuku, ale málo těchto důležitých živin.
Bílkoviny a vláknina vám dodají pocit sytosti. Ryby, drůbež, vejce nebo luštěniny, nejen zasytí, ale také podporují regeneraci a brání úbytku svalové hmoty. Vláknina navíc pomáhá předcházet zažívacím problémům, na které si někteří jedinci zadělávají, protože to s jídlem o Vánocích každý rok přehání.

7) Dodržujte pitný režim
Často nám přijde, že máme hlad, i když jsme jedli před hodinou. Ve většině případech potřebuje naše tělo spíše hydrataci. Pijte dostatek vody, hlavně mezi jídly.
8) Vyhýbejte se tekutým kaloriím
Vánoční punč, svařák nebo sklenička vína k večeři – tyto nápoje k Vánocům zkrátka patří. Ale pozor, jsou zrádné. Obsahují spoustu cukru a často zvyšují chuť k jídlu.
Například dvě deci vaječného likéru mají až 568 kcal, což už se dá srovnat s hlavním jídlem. Snažte se tekuté kalorie o svátcích omezit. Když vám to určité situace nedovolí, tak si řekněte o suché víno, které má oproti ostatním vínům kalorií o něco méně.
Mohlo by vás zajímat: Proč nemůžu zhubnout?
9) Zapomeňte na ultrazpracované potraviny
Další důležitou roli v tom, jak nepřibrat o Vánocích, hrají ultrazpracované potraviny, na něž byste měli úplně zapomenout. Ne nadarmo se říká, že domácí je domácí.
Kupovaný bramborový salát nebo kapr v trojobalu připravený k okamžitému smažení obsahují nadbytečné množství nezdravých tuků a cukrů. Když si jídlo připravíte sami, snadno si pohlídáte, kolik kalorií sníte.
Průmyslově vyráběné produkty jsou často plné levných náhražek, éček a konzervantů, které pro vás nemají žádnou výživovou hodnotu a jen vaše tělo zatěžují.

10) Najezte se před návštěvou
Podělíme se s vámi také o jeden ryze strategický tah. Pokud půjdete o svátcích k někomu na návštěvu, a to zřejmě ano, tak se předtím doma v klidu najezte. Na návštěvě si pak dáte jeden chlebíček, abyste hostitele neurazili, ale nesníte jich během jednoho odpoledne celý talíř.
11) Jezte jen to, na co máte chuť
Nenuťte se do jídla, když na něj nemáte chuť. Týká se to hlavně již jmenovaných návštěv. Člověku se těžko říká ne, a tak zkonzumujete více kalorií, než jeho tělo skutečně potřebuje. Zapamatujte si jednu věc: jde o vaše zdraví, tak se nebojte říct ne.
12) Nedojídejte
V podstatě to samé platí pro dojídání. Přijmete spoustu nepotřebných kalorií, jen aby se jídlo nevyhodilo. A co ho takhle schovat? Ten, kdo jídlo nechal, si ho určitě rád dojí později.
Přečtěte si: Průměrně spálené kalorie za den – Kolik můžete shodit za 1 den
13) Zkuste letos zdravější recepty
Všichni moc dobře víme, že tradiční recepty, obsahují velké množství tuků a kalorií. Při přípravě bramborového salátu zkuste nahradit majonézu bílým jogurtem a přidejte do něj více zeleniny. Bude sice chutnat jinak, ale chutnat bude, a to je důležité.
Na internetu určitě objevíte spoustu zdravějších alternativ klasického cukroví. Často stačí použít celozrnnou mouku, kvalitní hořkou čokoládu a ořechy.

14) Spěte
Vánoční svátky jsou skvělou příležitostí k tomu se pořádně vyspat. Nedostatek spánku narušuje rovnováhu hormonů leptinu a ghrelinu. Leptin, který signalizuje sytost, klesá, ghrelin, zvyšující chuť k jídlu, naopak roste. V důsledku toho můžeme mít hlad i tendence se přejídat. Snažte se i o Vánocích chodit spát a vstávat zhruba ve stejnou dobu.
15) Nestresujte se
Doteď jsme řešili, jak nepřibrat o Vánocích, ale řešit bychom měli i to, jak se tím nestresovat. Při stresu tělo produkuje více kortizolu, hormonu, který zvyšuje chuť k jídlu, hlavně na sladké a tučné potraviny.
Rozhodně si nemusíte o svátcích nic zakazovat. Když budete mít chuť na vanilkový rohlíček, tak si ho dejte. Když budete jíst s mírou, není důvod k výčitkám. Poslouchejte své tělo a nezapomeňte, že Vánoce nejsou jen o jídle.
TIP: Co to je JOJO efekt a za jak dlouho se dostaví?